Miód – zdrowotne właściwości.

Prawie każdy z nas jest łasuchem, nawet, jeżeli nie chce się do tego przyznać. Lubimy zjeść coś słodkiego, wypić słodki napój. Wielu nie wyobraża sobie, że można zacząć dzień bez filiżanki dobrze posłodzonej kawy czy herbaty. Większość używa do tego cukru lub słodzika. Część ludzi zastąpiło cukier miodem. Dobrym zastępcą zwykłego, niezdrowego cukru może być również mleczko pszczele.

Właściwości miodu

Miód jest o wiele zdrowszy, jest produktem naturalnym, wytwarzanym przez pszczoły. Ma właściwości odżywcze, bakteriobójcze. Lecznicze właściwości miodu znane są na całym świecie. Działa odżywczo na nasz mózg, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia serce, działa przeciwmiażdżycowo, jest pomocny przy problemach z gardłem, przeziębieniach. Poprawia także trawienie. Ma zarówno działanie antybiegunkowe, jak i również przeciw zaparciowe – w zależności od stężenia i sposobu podania. Mówi się również o pozytywnym wpływie miodu na pamięć. Musimy pamiętać, żeby nie poddawać miodu zbyt wysokim temperaturom, ponieważ traci swoje właściwości lecznicze. Ten naturalny produkt znalazł także zastosowanie w kosmetyce.

11

Rodzaje miodu

W zależności od surowca, na jakim go wytwarzają, dzieli się na nektarowy, spadziowy lub mieszany, czyli spadziowo-nektarowy. W Polsce mamy wiele roślin miododajnych, dzięki którym otrzymujemy różne gatunki miodu. Mamy miody gryczane, akacjowe, wrzosowe, rzepakowe, lipowe i wiele innych.
Laikowi nie łatwo odróżnić czy mamy do czynienia z prawdziwym naturalnym czy też może sztucznym miodem. Na pewno prawdziwy, lany z dużej wysokości, tworzy na powierzchni górkę. i tylko prawdziwy skrystalizuje. Żeby mieć pewność, że kupujemy prawdziwy miód to warto, jeżeli mamy taka możliwość, kupować bezpośrednio od pszczelarza. Wystrzegajmy się kupowania miodów niewiadomego pochodzenia, w nieoznakowanych opakowaniach, bez nazwy, wagi, daty i nazwiska pszczelarza.

0 comments on “Miód – zdrowotne właściwości.Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *